Copeland

Vyšší krytí svorkovnic Copeland ZP, ZRVýrobce chladivových kompresorů Copeland zavádí u celé řady rotačních kompresorů skrol řady ZR a řady ZP nové provedení svorkovnice elektro pro připojení vodičů. Jedná se o svorkovnice u větších kompresorů – od výkonnosti 22 m3/hod. do 43 m3/hod. u kompresorů typu ZR a od výkonnosti 14 až do 29 m3/hod. u kompresorů ZP pro chladivo R 410A. Tyto kompresory jsou souhrnně nazývány Summit. V typovém označení se jedná o kompresory ZR 94 až ZR 190 a ZP 90 až ZP 182. Všechny kompresory Summit jsou dodávány pouze s třífázovými motory. Svorkovnice kompresorů mají v současnosti jednoduché provedení se třemi svorkami pro silové vodiče a svorkou pro zemnící vodič. Krytí současné svorkovnice je ve stupni IP 21. Pro zvýšení úrovně krytí byla svorkovnice upravena tak, aby odpovídala stupni IP 66. Úpravy spočívají ve zvýšení odolnosti proti stříkající vodě i ve snížení možnosti neoprávněného snadného přístupu ke svorkám. Svorkovnice má upravené uchycení na kompresoru i tvar krytu svorkovnice s odpovídajícím vstupem pro kabel. Uspořádání svorek vyhovuje použití jednoduché kabelové koncovky s vysokým stupněm krytí. Provedení svorkovnice lze zjistit již předem podle typového označení příslušného kompresoru. Kompresory řady ZR mají koncovku -650 místo -550 u staršího provedení (například ZR 94 KCE TFD 650) a kompresory řady ZP koncovku -624 místo -524.
Výrobce dodává na přání i kabelové koncovky, které mají tvar podle obrázku již s připojeným kabelem různé délky. Zjednodušuje se tak montáž vodičů ke kompresoru. Celá sestava svorkovnice s kabelem vypadá podle obrázků 3. a 4.
Sestavy vodičů dodávané na přání obsahují vodiče o průřezu 4 mm2 s koncovkou v délkách 2 m, 4 m, 6 m a 8 m a vodiče o průřezu 6 mm2 s koncovkou v délkách 2 m, 4 m a 6 m. Kabelové koncovky by však měly být dostupné v běžné síti prodeje elektromateriálu, protože to nejsou zvláštnosti, ale běžný montážní materiál elektro.