Alco controls

Nové cívky Alco controls ESC

Společnost Emerson – výrobce kompresorů Copeland a automatiky Alco Controls inovuje svůj program ALCO cívek pro elektromagnetické a elektrické ventily. Současně dodávané cívky řady ASC jsou nahrazovány novým provedením ESC. Změna je motivována zvýšením spolehlivosti a životnosti cívek v různých typech provozu od stacionárních zařízení až po přepravní systémy chlazení a klimatizace.

Nové cívky ESC jsou určeny pro elektromagnetické ventily řady RA a RB, řady RH i M36, elektrické pulzní ventily AX2 i CX2, jističe mazání a doplňování maziva do kompresoru řady OM3, OM4 i pro díly s nezbytným provedením ATEX. Cívky ESC mohou pracovat s napájecí frekvencí sítě 50 Hz i 60 Hz, stejně jako předchozí řada cívek ASC. Připojení cívek ESC na napájení je prostřednictvím kabelu se svorkovnicí PG9, která má krytí IP65 shodně se současným provedením.

Hlavní rozdíl ve srovnání se současným provedením je způsob zajištění cívky na dříku ventilu. Původní pojistka je zásuvná – viz obrázek s modrou pojistkou a novější nástrčná oranžová pojistka těsněná „O“ kroužkem. Pojistka u ESC cívek se na dříku ventilu zajistí pootočením – jako u šroubu. Dřík má na svém konci osazení, které zajištění pomáhá.

Řada cívek obsahuje i provedení pro chladicí systémy s chladivy typu R290, kde je vyžadováno provedení ATEX. ESC ATEX má dvě verze – pro napětí 24 V střídavé a 230 V střídavé. Cívka se dodává společně s připevněným kabelem délky 3 m.

Pro připojení elektro slouží svorkovnice PG9 buď samotná, nebo lze objednat i svorkovnici s již připojeným kabelem různé délky: 1,5 m, 3 m a nebo 6 m.

Pro jističe mazání OM5 určené pro systémy s chladivem R744 se dodává silnější provedení cívek: ESC-W s výkonem 38 VA.

Přehled provedení ASC ESC
ASC-ESC